medyczny poznan
kontakt
poznan
Artykuly
poznan
leksykon lekow
poznan
leksykon chorob
 medyczny poznan
kategorie
przylacz sie
artykuly
Rozpalone czoło. Gdy maluch ma gorączkę.
U dzieci gorączka pojawia się często i choć nie zawsze jest objawem poważnej choroby stanowi znaczy dyskomfort dla malucha i jest przyczyną sporej nerwowości u rodziców. Co zatem robić, aby szybko się z nią uporać?

Zanim zaczniesz działać upewnij się, że dziecko rzeczywiście ma gorączkę. O podwyższonej temperaturze ciała często świadczą towarzyszące objawy, takie jak rozpalone czoło, lepka, spocona skóra, rumieńce na twarzy, bóle głowy, a nawet drgawki. U niektórych dzieci, szczególnie małych, z gorączką mogą współwystępować biegunka i przyspieszony oddech. Symptomom fizycznym towarzyszy dyskomfort psychiczny, który u dziecka przejawia się apatią i drażliwością. Rodzice, którzy zauważą u dzieci powyższe objawy, powinni potwierdzić swoje podejrzenia o gorączce wykonując pomiar temperatury.

Jak mierzyć?

Aby upewnić się, że dziecko trawi gorączka koniecznie zmierz temperaturę ciała. Jak zrobić to właściwie? Po pierwsze, zawsze wykonuj pomiar sprawnym termometrem, który nie będzie zafałszowywał wyników. Po drugie, wybierz właściwą technikę mierzenia, dostosowując ją do wieku i stanu zdrowia dziecka. Ciepłotę ciała możesz zmierzyć na kilka sposobów:
  • W odbytnicy- jest to najlepszy i najdokładniejszy sposób u małych dzieci. Pomiar trwa zaledwie 2 minuty, choć należy pamiętać, iż wynik jest o 0,5 stopnia wyższy od rzeczywistej ciepłoty ciała.
  • W ustach- jest to dobra metoda mierzenia u starszych dzieci, przy czym należy zadbać o to, by pomiar temperatury nie następował tuż po spożyciu ciepłego posiłku lub napoju, gdyż badanie da wynik fałszywie wysoki.
  • Pod pachą- podobnie jak metoda mierzenia w ustach, można ją wykorzystać w odniesieniu do starszych dzieci.

Jak często należy mierzyć temperaturę? Standardowo pomiarów należy dokonywać rano i wieczorem, o stałych porach. Jeżeli jednak sytuacja tego wymaga warto dodatkowo robić to w południe a nawet w nocy.

Wynik

Rodzice często zaczynaj panikować, gdy termometr wskaże 37 stopni Celsjusza. Czy słusznie? Przyjmuje się, że normalna temperatura ciała mieści się w przedziale od 36 do 37 stopni Celsjusza. Gdy ciepłota ciała dziecka przekroczy 37 stopni, ale nie będzie wyższa niż 38 wówczas mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. Temperatura powyżej 38 stopni, jednak wyższa niż 38, 5 to tak zwana umiarkowana gorączka, natomiast stan w którym temperatura przekroczy 38,5/ 39 stopni Celsjusza nazywamy wysoką gorączką. Gdy ciepłota ciała dziecka przekroczy 40 stopni, rodzice powinni pilnie skorzystać z porady lekarza.

Gorączka- jak z nią walczyć?

Gdy dziecko gorączkuje warto pozostawić je przez kilka dni w domu. Zadbaj również o to, by maluch jak najwięcej pił. Odpowiednia podaż wody, uchroni je przed odwodnieniem, które może nastąpić, gdy wskutek podwyższonej temperatury dziecko zacznie się pocić.
Wystąpienie temperatury nie oznacza, że powinnaś opatulać je ciepłym kocem i ubierać na cebule. Wystarczy lekka kołdra i bawełniana piżamka. Utrzymuj stałą temperaturę otoczenia, ok 22 stopni Celsjusza, zadbaj również o właściwe nawilżenie powietrza, które ułatwi maluchowi oddychanie.   
Jeżeli temperatura ciała przekroczy 38 stopni, rozpocznij podawanie odpowiednich dla wieku dziecka leków przeciwbólowych. Działanie środków farmakologicznych wspomogą również zimne okłady czy chłodne kąpiele w wodzie o temperaturze o 1 stopień Celsjusza niższej, aniżeli temperatura ciała dziecka.

Wystąpienie gorączki u dzieci nie zawsze wymaga konsultacji lekarskiej. Wizyta u specjalisty wskazana jest u noworodków i małych niemowląt. U starszych dzieci, u których gorączce nie towarzyszą inne niepokojące objawy takie jak, katar, kaszel, ból gardła temperaturę rodzice mogą zwalczać sami. Jeżeli jednak przez kolejne trzy dni ciepłota ciała dziecka nie spada badanie lekarskie jest niezbędne.  Podobnie należy postąpić, gdy maluch dostanie drgawek gorączkowych lub ma skłonności do ich występowania.

reklama
RCKiK
MaxTop
Stanley
Orthos
Medical prestige
Drews
Sklep dla lekarza, stetoskop-waga-medyczna-dermatoskop-otoskop-oftalmoskop
Med i Med
MiDent
Lekarz
Copyright © 2009 BRANT MEDIA LTD. Wszelkie prawa zastrzeżone. statystyka